Eğitim Şart

Taşı delen suyun şiddeti değil sürekliliğidir!…

DSO 150 Osiloskop Montaj Rehberi, Aliexpress Problemi

Daha önce Aliexpress’den aldığım DSO 150 osiloskop montajın ardından 2.gün çalışmamaya başladı!  Üretici firmaya yazdım, önce yardım edeceklerini söylediler. Resim ve video çekip yolladım. Önce yardım edeceklerini söyleyenler yolladığım onlarca resim/video’nun içerisinden birinde ölçüm yaparken üstteki anahtarın GND’de olduğunu, hatalı kullandığımı söylediler. Yeniden videolar çekip yolladım. Sonra bana çok hile ile karşılaştıklarını, resimli bir kimliğimin de olduğu bir görüntü çekip yollamamı istediler, onu da yaptım! You Tube da ürünün videosunu bile yayımladığımı belirttim ve linki de koydum. Ama neticede geri ödeme yapmayacaklarını söylediler. Bunu yapan orijinal JYE Tech değil çakma üretim yapan ve satan FNIRSI Offical Store diye bir satıcı. Sonuçta Aliexpress beni haklı buldu. Ürünü geri iade etmem şartıyla ücretinin bana ödeneceğini söylediler. PTT kargo ile 28TL civarında ödeme ile osiloskopu Çin’e yollayıp, takip numarasını Aliexpress’e yolladım. Sürenin sonunda paramı iade ettiler. Diyeceğim o ki satıcılar da uyanık olmuş. Böyle bir durumda pes etmeyin, foto, video ne varsa yüklenin. Aliexpress hakemleri şimdiye kadar hiç aleyhimde karar vermedi.

Sonra Banggood sitesinde orijinal olanı (JYE Tech)gördüm ve sipariş verdim. (https://www.banggood.com/Orignal-JYE-Tech-DS0150-15001K-DSO-SHELL-DIY-Digital-Oscilloscope-Kit-With-Housing-p-1093865.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN). İki hafta içinde elimde oldu. İlginçtir PTT kargo değil Yurtiçi kargo ile geldi. Ama fiyat uygun olsun ve ben de biraz da montaj merakımdan 15001K modelini aldım. 15002K modelinde analog karttaki tüm parçaları kullanıcı monte ediyor. Benim aldığımda ise SMD parçalar önceden lehimlenmiş halde geldi.

15001k

Plastik parçaların kalitesi daha iyi gibi geldi. İki parça halinde ingilizce montaj kılavuzu var. Gayet anlaşılabilir, resimli, adım adım uygulayabileceğimiz bir klavuz. Ayrıca aletin teknik özellikleri ve lehimli gelen parçadaki devre elemanlarının listesi de var.  Ben önce parçaları kontrol edip, hepsini multimetre ile ölçerek etiketledim. Montaj sırasında çok kolaylık oldu.Montaj ana kart ile başlıyor. Kılavuzdaki montaj adımları sırasıyla:

Step1: Birinci adımda ilk yapılması gereken 9V DC gerilim ile kartı test etmek. Ekranın açılıp, bir gürültü sinyali gözlememiz gerekiyor.

adım1

Bu adım anakartın çalıştığını gösteriyor. Sonra lehimleme işlemleri başlıyor. Önce Test sinyalinin bağlantısı lehimleniyor. Dikkat edilmesi gereken bu parçanın ana kartın ARKASINA lehimleniyor. Parçayı önce pense ile 90° eğip lehimliyoruz.

signal test terminal

Daha sonra isteğe bağlı olan bir güç bağlantısı soketi var, o lehimleniyor. Sonraki hedef aç/kapa anahtarını lehimlemek. İki tane anahtar var ama bacakları farklı olduğundan karıştırmak imkansız.

slide switch

Bu anahtarın hemen yanında olan dört bacaklı erkek header lehimlendikten sonra butonlar da sabitleniyor.

buttons

Bundan sonra anakart üzerindeki son işlem R30 direncinin karttan sökülmesi. Bu direnç 9V dişi girişe en yakın olan direnç. SMD olan bu direnç normal havya ile de kolayca yerinden ayrılıyor.

Step 2: Bu adımda analog kart üzerine; önce dirençler, sonra seramik kondansatörler, diğer yatay anahtar,elektrolitik kondansatörler, probun bağlantısı ve iki sıra erkek header lehimleniyor. Bu adımda elektrolitik kondansatörlerin kutuplu olduğunu hatırlatmak isterim. Kart üzerinde + uçları açıkça belirtilmiş zaten. Probun gireceği metal yuva lehimlemesi en zor kısım oldu. Çünkü GND, bağlantının direk kendisine bağlı olduğu için kolay ısınmadı ve lehim tutmadı. Buna dikkat etmek gerekiyor. Zaten kılavuzda da bu uyarı yapılmış. Hatta o kadar çok pasta kullandımki daha sonra tüm kartı izopropil alkol ile temizlemem gerekti.

Step 3: Bu bölümde rotary encoder kendine ait küçük boarda  kolayca lehimleniyor. Daha sonra ön kapak montajı var. Anakartı ön kapak üzerine koyarak, ekranın yeri belirleniyor, daha sonra ekranın arkasındaki çift katlı bandın üzerindeki koruma kaldırılarak ekran anakarta sabitleniyor. Son işlem Rotary encoder’ın bağlandığı bordu, anakart üzerine takıp, iki vidayla sabitledikten sonra, dört bacaklı header lehimleniyor. Artık havya/lehim işleri bitti!

Step 4: Beşerli iki sıra halindeki dişi ve erkek headerlar takılarak iki kart birbirine bağlanıyor. Daha sonra 9V DC gerilim uygulanarak kart üzerinde bulunan referans noktalarından gerilimler ölçülüyor. Burada okunan değerlerin, kılavuzdaki değerlerle eşleşmesi gerekli. Biraz alı biraz üstü olabilir, endişelenmeyin.

Step 5: Bu adımda probu yerine takarak test sinyali girişine bağlıyoruz. Oluşan kare dalganın şekil bozukluklarını düzeltmek için ekranın hemen üzerinden küçük bir tornavida yardımıyla ulaşabileceğimiz C3 ve C5 ayarlı kondansatörlerini kurcalıyoruz. Ben gelen şeklin zaten güzel olduğuna kanaat getirip hiç elleşmedim.

Step 6: Artık ürünü kutuluyoruz. Önce analog parça dört vida ile arka kapağa sabitleniyor. Bunu yaparken kutunun üst bölmesi de yerleştirilmeli. Daha sonra üst kapak; önce test sinyal girişi üst kapaktan geçirilerek, daha önce de taktığımız header’lar yardımı ile birbirine bağlanıyor. Bu esnada alt kapağı da yerleştirin. Daha sonra çerçeve kapak takılıyor. Kenarların tam kapalı olduğundan emin olun. Fazla vahşi davranmadan çerçeveye bastırarak yerine oturtun. En sona da dört sabitleme vidası ile montajı tamamlayın. Mesela en son vidaları çok sıktığımda alet çalışmadı. Birkaç diş gevşetince oldu. Sanırım bir yerde kasıntı vardı.

O neyse de tüm işlem bittikten sonra en sağdaki “OK” butonunun çalışmadığını fark ettim. Bu buton ile ekrana sinyal bilgileri alınıyor, ya da görüntünün kaydı alınarak ekranda donduruluyor. Yaptığım araştırmada http://www.jyetech.com/forum sayfasını buldum. Gayet güzel bir sayfa. İnsanlar ürünle ilgili problem yaşadıklarında bu sayfada cevap bulabiliyor. İngilizce olan bu sayfada derdimi yazınca butonla ilgili problemlerin iki sebepten olabileceği yazıyordu: Birinci neden butonlar arızalı olabilir diyordu. Kontrol ettim, hepsi çalışıyordu. İkinci neden olarak da insanların başına gelen bu butonlara bağlı olan SMD dirençlerde soğuk lehim nedeniyle iletim eksikliği. Ben de şekildeki SMD dirençlerin (R13 ve R29) bağlantılarını tekrar lehimle ısıttım. Sonuç: Tamam, çalıştı!

ok-button

Ayrıca bu sitede rastladığım bir bilgi de aldığımız ürünün gerçek mi çakma mı olduğunu nasıl anlayacağımız. Osiloskop açılırken ekrana gelen bilgiler onun; kart sürümü, seri numarası, kart kimliği ve üretim tarihi detayları imiş! Kart kimliği, kart üzerine bir etiketle yapıştırılan sayı ile aynı ise elinizdeki orijinal bir DSO150 oluyormuş!

gercek_original

Bendeki mi?

gercek

Eğer orijinal ürün alırsanız bu forum sayfasını takip edin. Özellikle güncellemeler hakkındaki bilgi de önemli bence…

http://www.jyetech.com/forum

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

%d blogcu bunu beğendi: