Eğitim Şart

Taşı delen suyun şiddeti değil sürekliliğidir!…

Lityum İyon Pilden 9 Volt elde Etmek-DSO150 Osiloskop Tamiri

Kullanmakta olduğum DS150 osiloskobuma 9 volt yerine (+12 volt ve 12 volt) 24 volt uygulayınca maalesef koku ve duman elde etmeyi başardım!  Çok umutvar olmasam da amir etmeye çalıştım; önce aleti açıp kontrol noktalarından voltajları ölçtüm. + voltajlar tamamdı ama negatif voltajlar ve 0 volt ölçmem gereken noktalar hatalıydı. Bunun üzerine kart üzerindeki 7805 ve 7905 voltaj regülatörlerini değiştirdim. Sonuç değişmedi.  Montaj bilgilerini içeren kağıttaki malzemeleri kontrol ettiğimde bir de ICL7660 entegresinin olduğunu fark ettim. Şansıma elimde bu entegreden vardı! smd olmasa da kutunun içerisinde yer bol olduğu için kablolar yardımı ile elimdeki ile değiştirdim. Ve Alet çalıştı! (smd olanı da sipariş verdim bir dahaki sefere kutuyu açarsam değiştiririm, 3.5TL civarında fiyatı ucuz çünkü!)

oss

IMG_20200118_144320

IMG_20200118_144520

Bu da böyle olayları yaşamamak için osiloskopun ayrıca bir beslemeye ihtiyaç duymadan çalışmasını sağlamak için, kartta hazır bulunan 9 volt bağlantı ucuna kablo bağlayarak, bir 9 volt pil başlığı ekledim. Ama maalesef 9 volt piller çok kullanılmadığından piyasadan aldığım pilin gücü osiloskobu çalıştırmaya yetmedi. O yüzden daha güçlü olan Lityum İyon pilden faydalanmak için elimde Çin’den aldığım 2.5TL’lik ‘step up’ gerilim yükselticiyi kullanmaya karar verdim. Tabii bir de 1.6TL!lik şarj devresini ekledim. Çin üzerinden ucuz alış-veriş demişken artık en az 14.5TL gümrük ücreti olduğunu unutmayalım.

baglanti

Pil olarak eski telefonumdan kalan pili kullandım. Ama problem olursa elimdeki 18650 pillerden de faydalanabilirim. Ayrıca gerilim yükseltici 2-24 volt girişle çıkışı 2-28 volt volt ayarlanabiliyor. Yani gerekli ayarlamaları yaparak ihtiyaç halinde iki pil de kullanabilirim. Osiloskobun çalışma gerilimi 9 volt olarak belirlenmiş. Gerilim 8 volta kadar azaldığında bir problem olmuyor. Ama gerilim daha da düşerse ölçüm bozuluyor. Dolayısıyla 4.2 volt 2.5 volt pil gerilimi aralığında 9 volt gerilim elde edebilmek için voltaj yükselticic’nin çıkışına elimde olan 9.1 volt zener diyot kullandım. Zener diyotlar bir dirençle seri bağlandıklarında (dikkat: zener diyotlar normal diyota göre tam ters yönde bağlanır!) üzerilerinde gerilim sadece kendi değeri kadar olur! Yani voltaj ne kadar büyük olursa olsun, benim diyotun uçlarında 9.1 volt olacak. Peki seri direcin değeri ne olmalı? Bu giriş gerilimine, çıkış gerilimine ve çekilecek akıma bağlı. Ama korkmayın bir sürü zener hesabı yapan online site var. Google yeterli.

Hazır bu kadar uğraşmışken kablo üzerine bir sigorta ve ekstradan bir anahtar ekleyerek osiloskobu daha önce multimetre koyduğum kullanılmış dekota levhadan (pvc levha, reklamcılar kullanıyor, kartondan sert, işlenmesi kolay) yaptığım stand üzerine montajı tamamladım.

IMG_20200119_163804

Sonraki projelerde görüşmek üzere…

%d blogcu bunu beğendi: