Arduino’muzu kullanabilmek için bilgisayara kurulması gereken yazılımdır Arduino IDE. Kodlar bu programda yazılır, derlenir ve USB portundan  Arduino’ya yüklenir.

Arduino’nun açık kaynak olduğunu biliyoruz. Bu yazılım platformu da Arduino’nun kendi sayfası https://www.arduino.cc/en/main/software üzerinden ücretsiz indirilebilir. İsterseniz bu sayfa üzerinden bunu oluşturan arkadaşlara bağış da yapılabilir.

Bu çalışmada  IDE platformunu bilgisayara kurup, Arduino’yu bağlayarak en basit örnek olan “Blink” programını çalıştırdık. IDE üzerinde birçok uygulama örnekleri de mevcut. Biz sadece IDE’nin nasıl kurulacağını, Arduino ile nasıl iletişime geçtiğini ve nasıl çalıştığını görmeye çalıştık.

Arduino hakkında daha fazla bilgi almak için bir önceki çalışmamıza göz atın.

Bu arada Arduino’nun birçok klonu olduğundan bahsettik. Bazı klonlar Arduino USB portuna bağlandığında IDE programı tarafından algılanamıyor. Bu problemi çözmek için bilgisayara chip340 sürücüsünü yüklemek gerekebilir. Eğer siz de böyle bir program yaşarsanız, bu sürücüyü aşağıdaki linkten ya da google’da bulabileceğiniz sitelerden indirebilirsiniz.

https://maker.robotistan.com/download/ch341ser.zip